|
Datum poèetka pregovora za pristup EU pod upitnikom |
|
Objavio/la UnReal-Net /
15. Veljača 2005, 16:33 |
|
Prema sadržaju pismene ocjene o hrvatskim potezima u sluèaju Gotovina kojeg je Carla del Ponte danas uputila svim èlanicama EU, pregovori s EU neæe poèeti prema planiranom rasporedu.
Iz Bruxellesa dolaze informacije da je glavna tužiteljica haaškog Tribunala za ratne zloèine proslijedila pismo svim državama èlanicama EU kao i Unijinim institucijama. Koliko saznajemo od diplomatskih dužnosnika iz Europske komisije i Ministarskog vijeæa, izneseno je dovoljno argumenata da Hrvatska ne može poèeti pregovore zakazanog 17. ožujka.
Sam predsjednik euro-vlade Jose Manuel Barroso upozorio je kako za Hrvatsku vrijedi set kopenhagenskih ekonomskih i demokratskih kriterija te dodatni kriteriji od kojih je jedan suradnja s Haagom. Tek ispunjavanje obaveza otvara put nastavku integracijskog procesa.
Komisijini dužnosnici se, istina neslužbeno i uz uvjet anonimnosti, èude da hrvatski vrh ne shvaæa ozbiljnost situacije: “zar niste razumjeli upozorenje koje su vam neki dan prenijeli njemaèki i francuski ministri”, zapitao je jedan.
Ministar vanjskih poslova u ostavci Miomir Žužul, koji se trenutno nalazi u Luxembourgu, upoznat je sa sadržajem cirkularnog pisma tužiteljice, za kojeg meðu ostalim kaže “...Mislimo da nije korektno vaðenje jednog sluèaja koji se iz bilo kojeg razloga ne može riješiti; za jednu državu ne može biti presudan jedan kriterij veæ ukupnost svih kriterija; niti Hrvatska može biti taocem jednog èovjeka niti meðunarodna zajednica može jednu zemlju uèiniti taocem jednog sluèaja ukoliko ga ona ne može riješiti”.
(Veèernji list - http://www.vecernji-list.hr)
|
|
Upiši komentar |
|
Potrebno je biti prijavljen na sustav! Ako se još niste registrirali, to možete vrlo brzo učiniti OVDJE |