NAKON što je Državno izborno povjerenstvo zaprimilo ukupno 251 kandidatsku listu, u roku od 48 sati, najkasnije do 2. studenog u ponoæ, ono mora prihvatiti i u svim dnevnim glasilima objaviti sve pravovaljano predložene liste za svaku izbornu jedinicu i kandidate za izbornu jedinicu u kojoj se biraju zastupnici nacionalnih manjina.
Juèer je zaprimljeno 235 stranaèkih i 16 neovisnih lista te 71 prijedlog kandidata za zastupnike nacionalnih manjina. Na listama je ukupno 3.585 kandidata, a ako se uzme u obzir da Sabor može imati najviše 160 zastupnika, za svako zastupnièko mjesto natjeèu se najmanje 22 kandidata.
Izborna promidžba poèinje danom objave zbirnih lista izbornih jedinica, 3. studenoga. Nakon toga, odluka je na biraèima. A sudeæi po onima koji su juèer prodefilirali Hrvatskim saborom, donošenje odluke ne samo da neæe biti lako, nego i muèno. Samo što se u ovom sluèaju neæe odjednom i odnekud pojaviti voditelj Mirko Fodor pa, upiruæi prstom na šest finalistkinja na Izboru za Miss Hrvatske reæi "Žiri æe imati težak posao, jer sve su ljepotice". U ovom sluèaju biraèi odabiru one manje ružne jer juèerašnji prizor u Saboru nije bio nimalo lijep. Dapaèe, iznimno je obeshrabrujuæi i ružan.
Premijer Ivo Sanader, osoba s nekoliko politièarskih tuluma u nogama, zna da je faca onaj koji se na zabavnjaku pojavi posljednji pa je tako pola sata prije kraja roka za predaju izbornih listi ušetao u Sabor u pratnji èak 20-ak najbližih suradnika, novopeèene reperice Jadranke Kosor te ministara Ronèeviæa, Polanèeca, Šukera, netom i službeno preobraæenog Primorca i ostalih.
Ministrice Grabar Kitaroviæ, kao ni nesuðenog blogera Kirina i ministra zdravstva Ljubièiæa, na vidiku nije bilo pa èak ni za puko zavaravanje javnosti. Sanader nije s okupljenima želio podijeliti što se dogodilo s trojicom "otpisanih", ali je zato otkrio da predavanje izborne liste netom prije kraja rokova nije stvar praznovjerja (ne dogodilo se to u katolièkoj Hrvatskoj, i to još pred izbore), nego "tradicije i pobjednièkog scenarija".
SDP je svoje liste, ne propustivši neuspjelo usporediti njihovo jutarnje pojavljivanje u Saboru s "dobrom", a HDZ-ovo noæno sa "zlim", svoje liste predao još u 11 sati. SDP æe, kako je i najavljeno, na izbore izaæi u deset izbornih jedinica u Hrvatskoj te u 12. izbornoj jedinici, u kojoj saborske zastupnike biraju pripadnici nacionalnih manjina, a u 11. izbornoj jedinici za dijasporu, neæe izlaziti na izbore.
HDZ je svoju listu predao èak jedan dan nakon HSP-a, èiji je predsjednik Anto Ðapiæ prekjuèer u ime Hrvatske stranke prava Državnom izbornom povjerenstvu predao liste za predstojeæe parlamentarne izbore. HSP-ovci su predali liste za 10 hrvatskih izbornih jedinica i onu 11. namijenjenu dijaspori, ali ne i za 12. jer, kako je rekao Ðapiæ, smatraju kako listu za nacionalne manjine treba prepustiti nezavisnim listama i udrugama manjinskih predstavnika.
Vesna Pusiæ, èija je Hrvatska narodna stranka takoðer prekjuèer predala svoje izborne liste, izjavila je kako oèekuje pobjedu i koaliciju sa SDP-om nakon izbora. HNS-ovci su, nakon nedavne "Moje Domovine" u izvedbi èelništva stranke Pusiæ-Èaèiæ, u osvajanje glasova naroda od juèer krenuli i kratkim skeèevima, u kojima se nastoje približiti baš svakoj generaciji i struci, pa se nadaju da æe biraèi u liku grintavog umirovljenika, poniznog ribara, odluènog konobara, zadihane poslovne žene i kustosice zaposlene obilježavanjem razgoliæenog kipa Marsia, pronaæi nešto za sebe, odnosno za HNS.
Kandidatske liste za predstojeæe parlamentarne izbore juèer je predalo i izaslanstvo Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje (HDSS na èelu s predsjednikom stranke Vladimirom Šišljagiæem. HDSSB æe na izbore izaæi u 4. i 5. izbornoj jedinici, a nositelj lista je, unatoè èinjenici da se nalazi u pritvoru te mu se sudi za takozvane sluèajeve "garaža" i "selotejp", pritvoreni krijumèar video poruka Branimir Glavaš.
Svoje su kandidatske liste u popodnevnim satima juèer predali i Hrvatska stranka umirovljenika, èiji predsjednik Vladimir Jordan i dalje ne želi otkriti èiji mu je izborni program bliži, onaj HDZ-a ili SDP-a. Ali je zato ponovio da æe HSU pregovarati s onom strankom koja nakon izbora od predsjednika države dobije mandat za sastavljanje vlade.
Jordan se, za razliku od Vesne Pusiæ, koja je javnosti jasno dala do znanja da se nakon potencijalno izgubljenih izbora odluèila "prikrpiti" potencijalnom dobitniku ili u najmanju ruku drugoplasiranom SDP-u, odluèio za "saèekuša opciju": Tko pobjedi, njegovi smo.
Izborne liste za svih 12 izbornih jedinica predala je i Udružena ljevica (Akcija socijaldemokrata Hrvatske, Hrvatska radnièka stranka, Zelena stranka, Jadranski socijaldemokrati i Demokratska stranka žena) èiji æe premijerski kandidat biti Zlatko Klariæ, predsjednik ASH-a.
Boris Mikšiæ, "deèko s Trešnjevke" koji se do u same pete svojih amerièkih kaubojskih èizmica veæ godinama trudi dokazati da je "istinski" patriot koji je za vrijeme rata u Hrvatskoj, a dok je boravio u SAD-u, "istinski" suosjeæao s patnjom hrvatskog naroda, ovaj je put prijavio svoju neovisnu listu samo za 4. izbornu jedinicu. Tamo oèekuje isti rezultat koji je ostvario na prošlim predsjednièkim izborima kad je osvojio 18,5 posto glasova. Najavljuje uvoðenje novih tehnologija i podizanje standarda u Slavoniji i Baranji na europsku razinu te žestoku borbu protiv korupcije. Istinsku, a kakvu drugu.
Meðu nositeljima neovisnih lista, osim Mikšiæa, valja spomenuti i Slavena Leticu u 1. izbornoj jedinici, Hrvoja Hitreca u 7. izbornoj jedinici, Dragu Krpinu u devetoj, Tonèija Tadiæa u desetoj, te Jerka Ivankoviæa Lijanoviæa u 11. izbornoj jedinici. Kao neovisni kandidat u prvoj izbornoj jedinici pojavio se i Branko Vukšiæ, voditelj politièkih emisija na OTV-u, i nekadašnji komentator Nove TV u emisiji "Glavom kroz ekran".
On je dosadašnji dopredsjednik Drugog koraka, bivši je èlan Hrvatske èiste stranke prava i jedini nositelj izborne liste koji se deklarirao kao gay. Na web stranici Gay.hr tepaju mu da je "njihov prvi peder u Saboru", a on kaže kako "sigurno nije prvi gay koji æe sjediti u Saboru, bilo je tu i predsjednika Vlade, samo on to priznaje i to je razlika izmeðu njega i njih". On je Vinko Kaliniæ.
Osim što je svoje mjesto u Saboru zatražio i prvi deklarirani homoseksualac politièar u Hrvatskoj, svoje mjesto u saborskoj klupi priželjkuje i predsjednik Gospodarske stranke koja izlazi u svim izbornim jedinicama, Stjepan Gnjeè iz Metkoviæa. Osim što je pred Saborom juèer palio lampione za "politièare posljednjih pet saziva Sabora", Gnjeè je krenuo i o u obranu svoje èasti, pa je (ne)zainteresiranim novinarima ostavio kopiju uvjerenja o nekažnjavanju, s obzirom da se prije nekoliko mjeseci u medijima pojavila prièa da se potukao s jednim novinarom.
Hrvoje Tomislav Antièiæ, urednik lista Harahvati, koji sebe opisuje kao "èovjeka novog doba", veæ u iduæoj izjavi daje biraèima naslutiti pravu nakanu izlaska na izbore na listi Hrvatskog zbora. "Nadam se da æe mu (listu) naklada nakon izbora narasti", izraz je Antièiæeve spontane iskrenosti.
Nismo sigurni kako bi Vinko Kaliniæ, da mu se želja o ulasku u Sabor ostvari, "prošao" kod Ante Kovaèeviæa koji se, iako je bivši saborski zastupnik, veæ nekoliko puta (meðu nekolicinom saborskih kolega uglavnom nepoželjan) našao na saborskom hodniku. "I tu ima tobdžija koji ga radije primaju nego što ga daju", kazao je Kovaèeviæ ranije ove godine zatekavši u Saboru dvojicu homoseksualaca koji su ušetali u nj. Nije Kovaèeviæ, meðutim jedini lak ili, blago reèeno "jednostavan", na jeziku kada su u pitanju istospolne zajednice. Njegova politièkog kolegu, Ljubu Æesiæa Rojsa, koji se juèer u Saboru prikazao sa svojom listom Jedino Hrvatska, krasi još jednostavniji vokabular.
Ako je suditi po izjavi koju je svojedobno dao ovaj borac protiv graðevinske mafije (samoprozvani, dakako) jasnog i prepoznatljivog dijalektalnog biljega kao svoga zaštitnog znaka, Vinko Kaliniæ za njega æe, ako se kojim sluèajem naðe s njim u istoj saborskoj klupi, nesumnjivo biti pravo muško. "Budi muško i priznaj da si peder", antologijska je, naime, izjava ovog HDZ-ova odmetnika, koji je juèer zajedno s "prvom žrtvom detuðmanizacije" Iviæem Pašaliæem i "utemeljiteljem Tuðmanova HDZ-a" Milovanom Šiblom, predao liste za svih deset hrvatskih izbornih jedinica.
Pri tom je Ivi Sanaderu oštro poruèio "da u 4. izbornoj jedinici uopæe ne predaje listu jer je tamo narodu dosta praznih obeæanja".
Haški osuðenik i novinar Domagoj Margetiæ, sve manje poznat po svom novinarskom radu, a sve više po "pljuckanju" svojih kolega novinara koje se pretvorilo u smrtno dosadna naklapanja, ne izlazi na izbore na listi Jedino Hrvatske, s kojom je posljednjih godina dobro suraðivao, nego kao nositelj liste za dijasporu Stranke hrvatskih branitelja.
Da je inteligencija rijeè koja ne oznaèava ništa drugo doli dobro sroèene i lijepo upakirane neistine, prazna i poluprazna obeæanja, neki od hrvatskih politièara bili bi nesumnjivo zakleti intelektualci.
Zakleti intelektualac u tom sluèaju, èini se, nije i popularni Jajan iz Malnarove "Noæne more", koji je juèer moleæivo hodao po Saboru tražeæi potpise za svoju listu "Za Vrapèe". Kako od èelništva HDZ-a i SDP-a, Jajan potpis nije mogao dobiti ni od uštogljenog Mislava Bage, koji se zatekao na saborskom hodniku, a kojemu pretjerano uvažavanje svoje osobne pojavnosti valjda ne dozvoljava malo se našaliti. Jajan je, naime, sa svojom Flašistièkom strankom namjerio Hrvatsku povesti u Vrapèe jer, kaže, "ako je tako dobro onima u Saboru, zašto ne bi bilo i njemu u Vrapèu". Neki mu politièari nisu htjeli dati svoj potpis jer je, kažu, preinteligentan za Vrapèe.
Osim inteligentnog Jajana, u Sabor ne mogu uæi ni oni ležerno odjeveni, pa tako ni izvjesni Marin Vlahoviæ, koji je svoju listu došao prijaviti odjeven u trenirku i sportsku majicu
(www.index.hr)
|